Servas Deneyimleri - Ali Murat ATAY

Oca 10 2018

Bugüne kadar yanlarında kaldığımız Servaslılar, Fransa, Belçika ve İspanyada oldu. Kuşkusuz farklı deneyimlerdi ancak genelde son derece sıcak ve çok nazik insanların yanında kaldık. 

İki yaz önce arabamızla 2-3 ay süren Fransa yolculuğumuzda farklı yerlerde kaldık, çok naziklerdi. Bordoeaux da yalnız yaşayan bir hanımın yanında kaldık örneğin, bize şehri de gezdirdi. Bir başka yerde gözleri görmeyen fizik terapist bir beyefendi ve ailesinin yanında yine çok güzel 3 gün geçirdik. Belki en harika deneyimimiz  Barcelonada kaldığımız hanımefendi ve kızının yanında oldu, kendisini unutamayız. Bize hem paella yaptı hem de inceliklerini öğretti. Keşke bu insanları biz de ağırlayabilsek. Yine brükselde en son Yunanlı bir avukat bey ve afrikalı eşinin yanında kaldık, misafirperverlikleri inanılmazdı.

Bugüne kadar yanlarında kalmaktan biraz rahatsız olduğumuz tek yer Brükselde yaşayan alman bir aile oldu. Evden çıktıklarında çıkmak onlar gelmeden eve gelmemek durumundaydık, bize anahtar vermeyeceklerini çok açık bir şekilde söylediler vb. 

Gittiğimiz yerlerde en az bir gece yemeği biz yapmaya çalışıyoruz ve  kısır yapıyoruz,genelde çok seviliyor.

Bu arada ben atlas dergisinin fotoğrafçısıydım. Çalıştığım yıllarda yılın yarısını Güney Amerika ve çoğunluk  Afrikada geçirirdim. Kuşkusuz fotoğraf için oldukça uç yerlere ulaşmaya çabalardım. Kimi kabile bölgelerinde insanların benimle ilk kez bir beyaz gördüğü olmuştur örneğin.. Üyelerden merak edilen bir şeyler olursa bildiğim yerlerle ilgili yardımcı olmak isterim. 

Ali Murat Atay